logo logo
تازه های نیروگاه پنجشنبه 31 خرداد 1397 ساعت 11:28

بازديد معاون محترم راهبری توليد شركت تولید نیروی برق حرارتي كشور از پروژه هاي در دست اجراي نيروگاه مشهد

آقای مهندس پيشاهنگ- معاون راهبری توليد شركت تولید نیروی برق حرارتي كشور که مهندس نمازي معاون اداره کل پشتیبانی فنی و نظارت بر تولید شركت برق حرارتي، مهندس پورسلطاني-مديرعامل شركت توليد نيروي برق خراسان، مهندس بانكيان-مديرعامل شركت مديريت توليد برق شيروان وی را همراهی می کردند، از پروژه هاي در حال اجراي نيروگاه مشهد بازدید به عمل آوردند.

آقای مهندس پيشاهنگ- معاون راهبری توليد شركت تولید نیروی برق حرارتي كشور که مهندس نمازي معاون اداره کل پشتیبانی فنی و نظارت بر تولید شركت برق حرارتي، مهندس پورسلطاني-مديرعامل شركت توليد نيروي برق خراسان، مهندس بانكيان-مديرعامل شركت مديريت توليد برق شيروان وی را همراهی می کردند، از پروژه هاي در حال اجراي نيروگاه مشهد بازدید به عمل آوردند.
مهندس پیشاهنگ بر اهمیت نقش و جایگاه نیروگاه ها نه به عنوان تولید صرف، بلکه نقش آفرینی در امنیت و پایداری شبکه تأکید فرمودند و افزودند: نیروگاه ها ستون های پایدار شبکه و امنیت آن به شمار می روند.
آقای مهندس پيشاهنگ به اهمیت تولید 300 مگاوات تولید برق توسط نیروگاه مشهد تا سال های آینده تأکید کرد و گفت: با استمرار تولید این نیروگاه، پایداری و امنیت در شبکه برق خراسان و مشهد حفظ می گردد.
آقای مهندس پیشاهنگ با بیان اینکه نیروگاه مشهد خوب نگهداری و بهره برداری می شود، فرمودند: این نیروگاه در زمینه نوسازی و به لحاظ اقتصادی حرف های زیادی برای گفتن دارد و نبایستی در بازسازی آن تردید کرد بلکه بایستی به سمت آن حرکت نمود. کما اینکه در کشورهای صنعتی تا آن اندازه که تجهیزات در حال کار هستند، از آن بهره برداری می شود و این قدرت و توانمندی فنی سیستم بهره برداری است.

وی با اشاره به نیاز مصرف برق در تابستان گذشته به میزان 56 هزار مگاوات گفت: این رقم در زمستان به 30 هزار مگاوات می رسد و بنابراین باید برای مدیریت مصرف برق، بازار مصرف، صنایع مصرف کننده و صادرات برق در طول سال برنامه ریزی کرد.
معاون راهبری توليد شركت برق حرارتي در زمینه تأمین سوخت گاز نیروگاه ها اضافه کرد: طی مذاکرات انجام شده با مسئولان وزارت نفت، قرار بر این شده که گاز با اولویت به نیروگاه ها اختصاص یابد که با این اقدام علاوه بر حفظ محیط زیست، صادرات صنعت تبدیلی برق و ارزش افزوده را به همراه خواهد داشت.
در پیوند با ذخیره سوخت مایع نیروگاه ها، مهندس پیشاهنگ از قول مساعد شرکت ملی پخش فراورده های نفتی مبنی بر تأمین تا سقف 60 درصد مخازن سوخت نیروگاه ها تا نیمه پاییز خبر داد.
معاون هماهنگي توليد شركت برق حرارتي در مورد تصویب قوانین حمایتی به منظور نوسازی و با کمی تأمل بازتوانی نیروگاه ها بیان داشت، در این زمینه متولی در کشور وجود دارد که در صورت انجام مکاتبه، همکاری لازم از سوی این نهاد صورت می گیرد.
گفتنی است در ابتدای این بازدید، مهندس یعقوبی-مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق مشهد- ضمن تشکر و قدردانی از حضور معاون محترم راهبری تولید شرکت برق حرارتی و هیأت همراه، گزارشی از عملکرد سال 1396 شرکت ارائه نمودند و گفتند: علی رغم انجام تعمیرات اساسی واحدG11 و تعمیرات اضطراری ترانسفورماتور واحدG12 و با عنایت به متوسط تولید ده ساله نیروگاه که 1.450.000 مگاوات ساعت است، مجموع تولید ناخالص نیروگاه در پایان سال 1.484.331 مگاوات ساعت و مجموع آمادگی واحدهای نیروگاه 2.243.793 مگاوات می باشد. همچنین ضریب خروج اضطراری واحدها 48/0 درصد، ضریب آمادگی واحدهای بخار 5/90 درصد، ضریب آمادگی واحدهای گاز 95 درصد، ضریب بار 92 درصد و ضریب پایایی نیروگاه 52/99 درصد می باشد.

سپس مهندس یعقوبی به معرفی پروژه های بهینه سازی سال 1397 شرکت شامل: نصب ترانسفورماتور132کیلوولت واحد S2به منظور رفع محدودیت انتقال و پروژه تأمین و نصب سیستم RO به منظور بازیافت آب درین برج های خنک کن پرداخت و افزود: مذاکرات و پیگیری از طریق شرکت های داخلی به منظور بهبود و یا اجرای طرح جایگزینی سیستم کولینگ واحدهای بخار در حال انجام است.
مهندس یعقوبی با اشاره به روند پروژه های اجرایی شرکت در 2 سال اخیر افزود: 2 تعمیرات اساسی واحد1بخار و­ واحد1گاز با موفقیت انجام گردید که در تعمیرات اساسی واحد 1 گازی سعی شد با رعایت و بهبود کیفیت تعمیرات اساسی، زمان اجرای تعمیرات نیز کاهش یابد که این مهم با ثبت زمان 68 روز تحقق یافت و همچنین پروژه حفاظت ویژه (SPS) به منظور رفع حبس تولید نیروگاه اجرایی شد.
وی ادامه داد: با اجرای پروژه مدیا در واحدهای G11 و G12 موجب افزایش تولید، حداقل به میزان %16 در هر واحد شده است که در مجموع، متناسب با نصب یک واحد F5 در شرکت می باشد و برای اولین بار تناسب قدرت عملی به ظرفیت اسمی به بیش از 90 درصد رسیده است.
مدیرعامل شرکت هدف از اجرای پروژه بهینه سازی رله­های حفاظتی واحدهای1و2 بخار و 1و2 گاز، حفاظت مطمئن از تجهیزات قدرت نیروگاه شامل: ترانس های قدرت و ژنراتورها و عدم تأثیر گذاری خطاهای شبکه بر روی این تجهیزات و پیشگیری از خروج نا­به­­هنگام آنها از مدار برشمرد و افزود: رله های جدید دارای قابلیت های ویژه و حفاظت های بیشتری هستند و همچنین سرعت تشخیص خطا و عملکرد آنها نیز بسیار بالاست و عیب یابی در حوادث را تسریع می نماید.
مهندس یعقوبی با اشاره به اجرای پروژه فعال سازی مد کنترل فرکانس واحدهای گازی BBC به منظور مشارکت فعال درکنترل فرکانس و تأمین نیاز شبکه گفت: کاهش مدت زمان اجرا، کاهش هزینه ها، استفاده از امکانات و توان فنی کارکنان شرکت، اجرای پروژه در حین کار واحد و بدون تحمیل خروج اضطراری به عنوان عمده مزایای اجرای این پروژه است.
مدیرعامل شرکت با معرفی پروژه بازسازی و نصب اینرکیسینگ واحد گازی نیروگاه مشهد ادامه داد: این پروژه با هدف بومی سازی فرآیند بازسازی قطعات مسیرداغ، تأمین قطعات استراتژیک واحدهای گازی، توانمندسازی و حمایت از صنعت داخلی و کاهش هزینه تعمیرات در مدت 87 روز و با صرف 1350 نفر ساعت اجرایی شد.
مهندس یعقوبی در پایان اضافه کرد: پروژه بهینه سازی جایگزینی سیستم تحریک واحد1 بخار به منظور پایداری بیشتر و مشارکت در تأمین نیاز شبکه و بازار خدمات جانبی کنترل رأکتیو در حال اجراست که ان شاا... در هفته آینده بهره برداری خواهد شد.
در پایان این نشست، مدیرعامل شرکت با عنایت به آماده بودن زیرساخت ها و ظرفیت بالقوه موجود در نیروگاه مشهد خواستار حمایت بخش دولتی به ویژه شرکت برق حرارتی از نیروگاه های باسابقه در عرصه تولید به منظور اجرای طرح های نوسازی و یا بازتوانی در این مجموعه ها شد.

 


منبع:   تعداد بازدید : 358 نوشته شده توسط: اداره ارتباطات نبروگاه مشهد

کلمات کلیدی: 


بازگشت

درباره نيروگاه
بازرگاني
گالری
پيوندها
 گالری      
 عکس های تعمیرات اساسی نیروگاه      
       
       

  

hit counter