logo logo
فني شنبه 8 آبان 1395 ساعت 15:46

طراحی و ساخت دستگاه تست پنجره آلارم واحدهای اشکودا

طراحی و ساخت دستگاه تست پنجره­آلارم واحدهای اشکودا نیروگاه مشهد انجام شد

در راستای اجرای سیاست­های اقتصاد مقاومتی
طراحی و ساخت دستگاه تست پنجره­آلارم واحدهای اشکودا نیروگاه مشهد انجام شد.
 
به منظور تست عملکرد صحیح پنجره­ آلارم­ها، دستگاه تستر پنجره­ آلارم­های واحد اشکودا نیروگاه مشهد طراحی و ساخته شد.
مهندس مشکی- مسئول تعمیرات کنترل- شرکت مدیریت تولید برق مشهد بیان کرد: جهت تشخیص عملکرد نادرست تجهیزات و انجام اقدامات پیشگیرانه از پنجره­آلارم­ها استفاده می شود. اطمینان از درستی کار پنجره­آلارم­ها ضرورت داشته و موجب صرف زمان و هزینه است.
وی افزود: پنجره­آلارم­های واحد اشکودا از نوع LED و شامل 12 آلارم از نوع 48 ولت DC است. به منظور تست این پنجره­آلارم­ها، دستگاه تست پنجره­آلارم طراحی و ساخته شد.
وی ادامه داد: سیستم پنجره­آلارم، قدیمی و به صورت الکترومکانیکی بود که توسط چشمک­ساز خارجی در صورت بروز آلارم تحریک شده و این آلارم توسط لامپ­های 48 ولت DC نمایش داده می شد. همچنین به علت فرسوده بودن خازن­ها و رله­ها و همچنین سوختن لامپ­ها از قابلیت اطمینان پایینی برخوردار بود.
مهندس گویا- رییس اداره تعمیرات کنترل و ابزار دقیق- افزود: در سیستم قدیمی چشمک­ساز هر واحد به طور مشترک برای تمامی پنجره­آلارم­ها بود که در صورت بروز نقص این چشمک­ساز، آلارم­های صادره از واحد قابل تشخیص نبود.
وی گفت: در پروژه تعویض پنجره­آلارم­های قدیمی به جدید می توان به مزایای استفاده از تکنولوژی جدید، قابلیت اطمینان بالا، استفاده از لامپ­های LED مصرف توان پایین و چشمک­ساز داخلی اشاره کرد.  
رییس اداره تعمیرات کنترل و ابزار دقیق با تشریح نحوه ساخت دستگاه تستر یاد­شده عنوان کرد: این دستگاه پرتابل بوده که برای تست و عیب­یابی پنجره­آلارم­های موجود در محل و بدون نیاز به باز نمودن پنجره­آلارم استفاده می­شود.   
مهندس گویا ادامه داد: این دستگاه شامل 15 خروجی بوده که 12 خروجی آن برای شبیه سازی آلارم و بقیه برای تست، ریست و تأیید بوق استفاده می شود.
مهندس خان­علیزاده- سرپرست امور برق و کنترل- به طرز کار دستگاه اشاره کرد و گفت: در این دستگاه ابتدا تمامی خروجی­ها روشن شده و فیدبک آن از طرف پنجره­آلارم به صورت ورودی برای دستگاه وارد شده و مورد پردازش قرار می­گیرد.
وی ادامه داد: پس از اطمینان از درستی فیدبک، پنجره­آلارم تمامی خروجی­ها خاموش شده و سپس از کانال یک پنجره­آلارم شروع به تست شده و در صورت سالم بودن کانال مورد تست، روی LCD تعبیه در دستگاه تست پنجره­آلارم، صحت عملکرد ثبت می شود.
مهندس خان­علیزاده همچنین افزود: در صورت خرابی کانال مورد تست، بوق دستگاه به صدا درآمده و روی خروجی LCD خطای آن ظاهر می گردد و تا فشردن دکمه ریست روی دستگاه پنجره­آلارم در این کانال باقی می ماند و سپس بقیه کانال­ها به همین شیوه تست می­شوند.
مهندس مصطفی یعقوبی- مدیرعامل شرکت- در تکمیل این خبر افزود: این پروژه با صرف 100 نفرساعت با اتکا به توان نیروی متخصص داخلی و با هدف کاهش مدت­زمان عیب­یابی و بهبود روش­های تحلیل­خطا اجرا شده است.n2

منبع: دفتر مهندسی و برنامه ریزی  تعداد بازدید : 536 نوشته شده توسط: توحید جلایر نیا

کلمات کلیدی: 


بازگشت

درباره نيروگاه
بازرگاني
گالری
پيوندها
 گالری      
 عکس های تعمیرات اساسی نیروگاه      
       
       

  

hit counter