logo logo
فني پنجشنبه 7 بهمن 1395 ساعت 15:44

طراحي، ساخت و نصب درایورهای نوترپ 05 والوهاي كنترلي واحدهاي اشكودا نیروگاه مشهد انجام شد.

به دلیل عدم امکان تأمین درایور یدکی نوترپ 05، نواقص مکرر، پیچیدگی سیستم های آنالوگ و گسترده بودن مدار؛ طراحي، ساخت و نصب درایورهای نوترپ 05 واحدهاي اشكودا شرکت مدیریت تولید برق مشهد انجام شد.

مهندس مصطفی مشکی - مسئول تعمیرات کنترل- شرکت با بیان مطلب بالا افزود: والوهای کنترلی واحدهای اشکودا از نوع سروو موتور بوده که"موداکت" و درايور موتورهاي موداكت با نام NOTREP 05 خوانده مي شود و برای فرمان به این سروو موتورها از درایور استفاده می گردد.
وی به پایه کارکرد سیستم اشاره کرد و گفت: فرمان ارسال شده از سمت سیستم کنترل یا اپراتور به موداکت، ابتدا به کارت درایور موداکت وارد شده و درایور با توجه به سیگنال دریافتی، فرمان های لازم را به موداکت می دهد. درایور موتورهای موداکت با نام NOTREP 05 خوانده می شود.
مهندس مشکی گفت: کارت درایور نوترپ 05 وظیفه تقویت سیگنال های ورودی به موداکت را بر عهده دارد. این کارت به منظور کنترل پیوسته سروو موتور موداکت فرمان های ورودی از کنترلر را تقویت کرده و به موداکت اعمال می کند.
وي ادامه داد: مقادیر فشار و دبی مورد نیاز توسط زاویه باز و بسته بودن شفت والو کنترل می گردد. کارت نوترپ 05 با روشن و خاموش کردن تریستورها (تغییر زاویه آتش تریستورها) فرمان های لازم را به والو می دهد.
سرپرست امور برق و کنترل افزود: این کارت شامل دو مدار AG20K جهت فرمان باز و بسته به موداکت، یک منبع تغذیه جهت ترانسمیتر برای گرفتن فیدبک، دو ترانس ولتاژ و یک ترانسمیتر برای فیدبک میزان باز و بسته بودن والو می باشد. همچنیین در کارت نوترپ 05 یک منبع تغذیه جهت ترانسمیتر برای گرفتن فیدبک تعبیه شده است.
مهندس خان علیزاده گفت: درایور نوترپ05از نوع آنالوگ بوده و داراي المان ­هاي مقاومتي و خازني مي ­باشد كه به مرور زمان، خاصيت خود را در نقطه تنظيم از دست داده و باعث عملكرد نامطلوب در بعضي از اوقات گرديده است.
سرپرست امور برق و کنترل ادامه داد: سیستم های کنترل واحدهای اشکودا عمدتاً تغییر طرح داده شده و از PLC برای کنترل سیکل ها استفاده شده است. از آنجا که فرمان های داده شده به موداکت ها عموماً به صورت دیجیتال می باشد، در طراحی درایورهای نوترپ05 جدید این نکته اعمال شده است.
مهندس خان علیزاده افزود: در درایورهای جدید تمامی فرمان ها توسط ال ای دی مانیتور می گردد که این کار عیب یابی را بسیار آسان و سریع می نماید.
سرپرست امور برق و کنترل شرکت از: بالا رفتن راندمان سيستم به دليل عملكرد مناسب در حالت اتومات، کاهش خروج خودکار واحدهای اشکودا،كاهش مدت زمان تعميرات و در دسترس بودن قطعات یدکی به عنوان اهداف این پروژه یاد کرد.
مهندس یعقوبی در تکمیل این خبر از كسب دانش فني و تكنولوژي ساخت، عدم وابستگي به شركت هاي خارجي، قيمت تمام شده بسيار پايين در مقايسه با نمونه‌هاي خارجي، تغییر طراحی خروجی از سیگنال آنالوگ به دیجیتال، استفاده از طراحي و تكنولو‍ژي روز، مصرف انرژي بسيار پايين را بخشی از مزایای اجرای این پروژه برشمرد.
مدیرعامل شرکت از: سازگاري با فريم پنل اتاق فرمان اشكودا، قابليت اطمينان بالا و تعمير و نگهداري بسيار كم، مانيتورينگ فرامين خروجي، قابليت تنظيم دستگاه در محل، مطابقت و هم­خواني با سيستم ­هاي كنترلي موجود در واحدهاي اشكودا و قابليت استفاده در ساير نيروگاه­ها به عنوان دیگر مزایای اجرای پروژه به میان آورد.
مهندس یعقوبی در پایان افزود: این پروژه با صرف 600 نفر ساعت به میزان 3000 میلیون ریال صرفه جویی به همراه داشته است. 

منبع: دفتر مدیریت  تعداد بازدید : 603 نوشته شده توسط: علی امانیان

کلمات کلیدی:  نوترپ05, درایور, نیروگاه برق مشهد


بازگشت

درباره نيروگاه
بازرگاني
گالری
پيوندها
 گالری      
 عکس های تعمیرات اساسی نیروگاه      
       
       

  

hit counter