logo logo
فني سه شنبه 21 مهر 1394 ساعت 15:41

ساخت قطعات پيشرفته

ساخت قطعات نیروگاهی و صنعتی توسط مهندسین جوان نیروگاه مشهد با حمایت مدیرعامل شرکت آقای مهندس شاله

مقدمه:
        بازسازی قطعات و ماشین آلات صنعتی در تمام کشورها، به ویژه کشورهای در حال توسعه از جایگاه خاصی برخوردار است. این امر به ویژه در مورد تجهیزاتی که تولید آن­ها مشکل است و یا پر هزینه هستند، بسیار حائز اهمیت می­باشد . البته زمانی می­توان یک قطعه را بازسازی نمود که قابلیت آن را داشته باشد ، به بیان ساده­تر، بازسازی باید توجه فنی و اقتصادی داشته باشد . در دنیای پرمصرف امروز، حفظ بیشتر منابع ملی و طبیعی از هر زمان دیگر مهم­تر می­باشد، در مقیاس بزرگ، کشورها  و شهرهای آن، و در مقیاس کوچک­تر کارخانه­ها و شرکت­های تولیدی و حتی در سطح خانواده می­توانیم موفقیت کامل را در آنهایی بیابیم که به اهمیت صرفه جویی و بهینه استفاده کردن از منابع خود واقفند و به طور کامل آن­را اجرا می­نمایند.امروزه در قسمت تولید صنایع مختلف، این مهم را در سطح وسیعی مورد توجه قرار داده­اند، چرا که با استفاده بهتر از ماشین آلات و قطعات مختلف در یک واحد، به راحتی می­توان بهره­وری آن را افزایش داد. چنانچه یکی از راه­های بهره­وری در استفاده از امکانات ماشین خود، سرویس­های به موقع و کامل آن­ها است، که عمر قطعات به کار رفته در ماشین را افزایش می­دهد، اما هر قطعه عمر مفیدی دارد که بعد از گذراندن این دوره و یا رسیدن به مرحله آسیب دیدگی باید مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد. می­توان قطعه معیوب را عوض کرد و قطعه قبلی را اسقاط نمود یا راه بهتر و اقتصادی­تری را که همانا بازسازی قطعات می­باشد انتخاب کرد و اگر بتوانیم قطعه را با کیفیت کاملاً مشابه استاندارد و با هزینه­ای بسیار مناسب­تر از تعویض، آن­را بازسازی کنیم، قطعاً راه مناسب را برگزیده­ایم و می­توانیم صرفه­جویی مالی برای خود و شکوفائی اقتصادی در سطح کلان مملکتی را شاهد باشیم. استفاده از علم و فن­آوري­هاي مدرن و پربازده و همچنين پيگيري ساخت قطعات نيروگاهي و بازسازي آن­ها مي­تواند جبران كمبود را به دنبال داشته باشد.
 
نگاهي به بند‌هاي 1 الي 5 سیاست‌های كلی اقتصاد مقاومتی ضرورت پيگيري اين موضوع را دوچندان مي كند.
1- تأمین شرایط و فعال‌سازی كلیه امكانات و منابع مالی و سرمایه‌های انسانی و علمی كشور به منظور توسعه كارآفرینی و به حداكثر رساندن مشاركت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی با تسهیل و تشویق همكاری‌های جمعی و تأكید بر ارتقاء درآمد و نقش طبقات كم‌درآمد و متوسط.
2- پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، پیاده‌سازی و اجرای نقشه جامع علمی كشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری  به­منظور ارتقاء جایگاه جهانی كشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش‌بنیان در منطقه.
3- محور قراردادن رشد بهره‌وری در اقتصاد با تقویت عوامل تولید، توانمندسازی نیروی كار، تقویتِ  رقابت‌‌پذیری   اقتصاد، ایجاد بستر رقابت بین مناطق و استان‌ها و به كارگیری ظرفیت و قابلیت‌های متنوع در جغرافیای مزیت‌های مناطق كشور.
4-               استفاده از ظرفیت اجرای هدفمند‌سازی یارانه‌ها در جهت افزایش تولید، اشتغال و بهره‌‌وری، كاهش شدت انرژی و ارتقاء شاخص‌های عدالت اجتماعی.
5-سهم‌بری عادلانه عوامل در زنجیره‌ تولید تا مصرف متناسب با نقش آنها در ایجاد ارزش، بویژه با افزایش سهم سرمایه انسانی از طریق ارتقاء آموزش، مهارت، خلاقیت، كارآفرینی و تجربه.
 
بنا به موارد گفته شده و با هدف تأمین رشد پویا و بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی و با رویكردی جهادی، انعطاف­پذیر، پیشرو  و برون‌گرا توسعه فعاليت‌هاي غيرعملياتي در نيروگاه مشهد برنامه­ريزي گرديد و با اولويت خودكفايي و مقابله با تحريم‌ها، تامين قطعات نيروگاهي و ارايه خدمات فني و مهندسي پيشرفته مد نظر قرار گرفت.
با پشتكار مهندسين جوان و حمايت‌هاي مديرعامل محترم شركت نه تنها نيازهاي خود را  برطرف مي‌نمايند بلكه پا را فراتر گذاشته و با شركت در مناقصه‌ شركت‌هاي بزرگ قطعات مورد نياز آن­ها را نيز تامين مي‌كنند بدين منظور فعاليت هاي زير منعقد گرديد ؛
1-    ساخت 18 عدد كارت شعله­بين براي نيروگاه بخار ايران‌شهر
2-   ساخت سگمنت‌هاي توربين گازي واحد‌هاي پتروشيمي بندر امام (ساخت آن در انحصار كشور‌هاي محدودي در دنيا است)
3-   همكاري در ساخت پره‌هاي توربين بادي، براي اولين بار در كشور توسط پژوهشكده هوا خورشيد دانشگاه فردوسي
4-  بازسازي توربوشارژرهاي لوكوموتيو كه ساخت آن در انحصار كشور‌هاي محدودي در دنيا مي‌باشد.
5-   ساخت 12605 قطعه در قالب 32 نمونه از قطعات توربين گازي پتروشيمي بندر امام(ره)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         


منبع: کمیته غیرعملیاتی  تعداد بازدید : 743 نوشته شده توسط: عباس گرايي

کلمات کلیدی:  بازسازی- قطعه


بازگشت

درباره نيروگاه
بازرگاني
گالری
پيوندها
 گالری      
 عکس های تعمیرات اساسی نیروگاه      
       
       

  

hit counter