logo logo
فني چهار شنبه 26 آبان 1395 ساعت 13:16

طراحی، ساخت و نصب کارت­های کنترلی و حفاظتی برنر واحدهای اشکودا

به دلیل عمر بالا، فرسوده­بودن و نبود اطمینان بالای کارت­های کنترلی 41 KTوKT31 واحدهای اشکودا­ نیروگاه مشهد، طراحی، ساخت و نصب کارت­های جدید انجام گردید.

در راستای اجرای سیاست­های اقتصاد مقاومتی
طراحی، ساخت و نصب کارت­های کنترلی و حفاظتی برنر واحدهای اشکودای نیروگاه مشهد انجام شد.
 
به دلیل عمر بالا، فرسوده­بودن و نبود اطمینان بالای کارت­های کنترلی 41 KTوKT31 واحدهای اشکودا­ نیروگاه مشهد، طراحی، ساخت و نصب کارت­های جدید انجام گردید.
مهندس مصطفی مشکی- مسئول تعمیرات کنترل­- شرکت مدیریت تولید برق مشهد با بیان مطلب بالا عنوان کرد: از کارت­های KT41 و KT31 در سیستم کنترل برنرها و پروتکشن بویلر واحدهای اشکودا برای تنظیم مدت زمان در مدار قرار گرفتن برنرها استفاده می­شود که عملکرد درست این کارت­ها نقش به­سزایی در پایداری و امنیت واحد دارد.
مهندس گویا-رییس اداره کنترل و ابزار دقیق- در ادامه افزود: کارت­های KT41 و KT31 شامل 5 نوع مختلف بوده که برای تنظیم بازه­های زمانی مختلف بسته به مدت زمان مورد نیاز، از هر کدام استفاده    می­شود.
وی گفت: در سیستم کنترل هر واحد اشکودا 34 کارت KT41 وجود دارد که 4 کارت مخصوص قسمت عمومی و 5 کارت برای هر برنر است. همچنین در پروتکشن بویلر واحد اشکودا از 4 کارت KT41 برای تنظیم زمان­های تریپ و آلارم استفاده می­گردد.

در ادامه مهندس خان­عیزاده - سرپرست امور برق و کنترل- به مشکلات کارت­های قدیمی از جمله: عمر بالای کارت­ها، فرسودگی قطعات، زمان­بر بودن عیب­یابی، نبود دقت کافی، نداشتن مانیتورینگ خروجی، نبود قابلیت اطمینان بالا و نداشتن کارت یدکی اشاره کرد.
وی ادامه داد: در ابتدای پروژه، نوع کارکرد کارت­های قبلی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. پس از انتخاب میکروکنترلر و طراحی مدار و نوشتن برنامه میکروکنترلر، این مدار در نرم­افزار PROTEUS شبیه­سازی و تست شد و پس از اطمینان از درستی طراحی، برد مدار چاپی آن طراحی گردید.
مسئول تعمیرات کنترل افزود: در انتهای پروژه اقدام به ساخت یک نمونه از این کارت­ها شد و پس از مونتاژ و تست در اداره کنترل و ابزاردقیق، در واحد نصب گردید.
وی ادامه داد: پس از رضایت از عملکرد کارت و گذراندن دوره تست سه­ماهه، اقدام به ساخت و نصب   کارت­­ها در واحد شماره 2 گردید و برای تعمیرات اساسی واحد شماره 1 استفاده خواهد شد.
مهندس مصطفی یعقوبی –مدیرعامل شرکت- در تکمیل این خبر افزود: دقت و اطمینان بالا، کاهش 72 ساعت از زمان تعمیرات اساسی در بخش کنترل، عیب­یابی و تنظیم بسیار آسان، مانیتورینگ فرامین، عدم تأثیر دما بر نقطه تنظیم تایم کارت، یکسان­سازی و تجمیع کارت­های 41 KTوKT31 در یک کارت با عنوان KT41&31 از مزایای کارت­های جدید است.
مهندس یعقوبی میزان صرفه جویی حاصل شده از اجرای این پروژه مبلغ 3.000 میلیون ریال عنوان کرد و افزود: این پروژه با صرف بیش از 800 نفرساعت و با اتکاء به توان نیروی متخصص و امکانات موجود شرکت طراحی، ساخت و اجرا شده است.
مدیرعامل شرکت رفع وابستگی و سرعت در دسترسی و امکان تأمین قطعات یدکی را از دیگر مزایای اجرای این طرح برشمرد.n5

منبع: دفتر مهندسی و برنامه ریزی  تعداد بازدید : 615 نوشته شده توسط: توحید جلایر نیا

کلمات کلیدی:  کارت کنترلی, جفاظت برنر, واحدهای اشکودا


بازگشت

درباره نيروگاه
بازرگاني
گالری
پيوندها
 گالری      
 عکس های تعمیرات اساسی نیروگاه      
       
       

  

hit counter